Restoran Açarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Restoran açarken nelere dikkat etmeliyiz, sorusuna bu yazımızda size yardımcı olmaya çalışacağız. Restoran açmadan planımızı iyi yapmalıyız. her türlü ayrıntı düşünülüp, enine boyuna dikkat etmeliyiz. İyi ve güzel bir yerde ve cadde üzerinde açılacak olan bir restoran her zaman daha çok müşteri çekecektir. Restoranın dekoru ve adı iyi düşünülmelidir. Çalışacak olan garson sayısına , konseptin neler olacağına, masa düzenine, restoranın temizliğine ve sunulacak olan yemeklerin ve içeceklerin lezzetine son derece önem verilmesi gerekir. Restoranın her türlü gideri hesaplanarak girişilecek bu işte masrafınızı doğru yönetmeniz sizi zarara sokmayacaktır. Çalışacak olan garsonların ve diğer elemanların sigortasını yatırmaya ve onları motive etmek için her türlü desteği vermeniz de yarar var.

Restoran Açarken Neler Yapılmalıdır?

Restoran açarken neler yapılmalıdır derseniz, öncelikle gerekli tüm ruhsatların alınması, vergi dairesine haber verilmesi ve izin alınması gerekir. restoran açarken dikkat edilmesi gereken ayrı bir konuda adisyon takip sistemini kurmanız olacaktır.

Bu sayede her türlü iş akışını sağlayabilecek, ön muhasebeyi hazırlayabilecek, mali açıkların önüne geçebilecek, müşteri memnuniyetini sağlayarak ve zamandan tasarruf ederek hızlı servis imkanı sunacaktır. Siparişlerin kolay ve hızlı bir şekilde karışıklık yaşanmadan doğru masaya verilmesine, hesap karışıklığının önüne geçecektir. Restoran açarken aynı zaman da bu adisyona takip sistemi ile garsonların takibi yapılır, ne kadar satış yapıldığı ve kar hesaplanarak raporların analiz edilmesi konusunda da yardımcı olur.