Garson veya Servis Elemanında Gereken Özellikler

Ülkemizin her şehrinde harika restoranlar bulunmaktadır. Çok lezzetli yemeklerin sunulduğu restoranlar çok pahalı tasarımlar ile misafirlerini ağırlayabilmektedir. Restoranların muhteşem bir konumu olabilir ya da hizmet verdiği alanın en lezzetli lokantası olarak gösterilebilir. Garsonları kaliteli değilse bu etmenlerin hiçbirinin bir önemi olmayacaktır. Huzurlu bir şekilde zaman geçirmek ve lezzetli yemeklerini yemek isteyen kişiler, garsonlar sebebiyle problem yaşarlarsa aynı restorana tekrar gelmeyecektir. İşletmeci ne kadar iyi olursa olsun misafirler sürekli olarak garsonlarla iletişim halindedir.

Garsonlarda sıklıkla sorunların yaşanmasının en büyük sebebi mesleğe bakış açısıdır. İnsanların büyük bir kısmı bu meslekte bir gelecek göremez. Sürekli olarak aynı konumda çalışmaya devam etmek istemeyen kişiler için geçici bir meslek olarak görülür. Ancak restoran otomasyon programı sayesinde kurulan doğru ödüllendirme sistemi içerisinde herkes emeğinin karşılığını en iyi şekilde alabilmektedir. İnsanların ilk garsonluk deneyimi sırasında edindiği tecrübeler onları meslekten uzaklaştırabilir. Ancak genç yaşta iyi bir konuma geldiklerinde çok başarılı bir kariyer onları bekliyor olacaktır.

Görgü Kurallarının Bilinmeli

Restoranlarda üretilen çok kaliteli yemeklerin servisini yapan garsonların görgü kurallarını bilmesi ve bunları elinden geldiğince uygulaması gerekir. Özellikle yemek masalarında uyulması gereken birçok görgü kuralı bulunurken bunların tamamının garsonlar tarafından uygulanması önemlidir. Misafirlerin bu kurallara uyuyor ya da uymuyor oluşu hiçbir etki göstermez. İyi bir garsonda olması gereken özellikler içerisinde görgü kurallarına uyum üst sıralarda yer almaktadır.

Garsonların adisyon Programı ile sipariş alacağı anlarda ya da siparişlerin tesliminde misafirlerin sözünü kesmemesi gerekmektedir. Bu herkes için geçerli bir kuraldır. Benzer bir biçimde misafirlerin de garsonların sözünü kesmemesi gerekmektedir. Garsonlar, sözlerini bitiren misafirlerden siparişlerini talep edebilmektedirler. Bunun yanı sıra masada yemeklerini bitiren kişilerin tabakları önlerinden alınmaz. Restoranlarda yemekler aynı anda servis edilir ve aynı anda kaldırılır. Bu yönde bir talep geldiği takdirde tabakların alınması ve temizlenmek üzere götürülmesi gerekmektedir.

Günün Her Saatinde Aynı Kalitede Hizmet Sunulmalı

Restoranların çalışma saatleri oldukça uzun olabilmektedir. Bazı durumlarda vardiya sistemi ile değişen çalışanlar hizmet verirken bazı durumlarda çok uzun saatlerde çalışan elemanlar olabilmektedir. Adisyon programı kullanılmasına rağmen garsonluk oldukça yorucu bir meslek olduğundan ilerleyen saatlerde insanların performanslarında düşüşler gözlemlenebilir. Özellikle ilk garsonluk deneyimi olan kişilerde bu olumsuz durum daha sık görülebilmektedir.

Garsonların bunun önüne geçmesi ve çalıştıkları her saatte aynı performansı sergilemesi gerekir. İlk olarak kaliteli performansın tüm çalışma saatlerine eşit seviyede yayılmasına çalışılır. Eğer bu durum çok mümkün olmuyorsa fiziki yapının düzeltilmesi gerekmektedir. Çok daha dayanıklı bir yapıya sahip olunduğunda uzun süre sorunsuz bir biçimde çalışılabilmektedir. İş hayatının dışında spora ve doğru beslenmeye dikkat eden kişiler daha dayanıklı olabilirler. Günlerin kaliteli bir şekilde geçirilebilmesinde uykunun da çok önemli olduğu yadsınamaz bir gerçektir.