Cafe İşletmeciliğinin Püf Noktaları

Şehirlerdeki cafe sayıları sürekli olarak değişkenlik gösterir. Sürekli olarak artış ya da azalıştan söz etmek pek mümkün olmaz. Cafelerin kapanmasının başlıca sebepleri arasında cafe işletmeciliğinin tecrübesiz kişiler tarafından yapılıyor olması gösterilir. İnsanlar, araştırmalarını yapmadan ya da tecrübeleri olmadan cafe işletmeye başlarlar ve birçok kez sonu hüsran ile biter. Sürekli olarak yeni bir cafe açılmasının sebebi de aynıdır. İnsanlar, cafelerin cafe adisyon sistemi sayesinde çok zahmetli olmadığını ve herkes tarafından işletilebileceğini düşünmektedir.

Birçok kişi bilmiyor ya da araştırmıyor olsa da cafe işletmenin püf noktalarıbulunur. Bu püf noktaların ne kadarı uygulanabilirse o cafeler o seviyede başarılı olabilmektedir. Tamamen kendi düşüncelerine göre cafelerini yönetme çabası içerisinde olan kişiler bunun yanlış bir düşünce olduğunu görecektir. Daha öncesinde bu hamleleri yapmış ve olumsuz sonuçlar almış kişilerin tecrübelerinden faydalanmak gerekir. Her tecrübeyi hata yaparak öğrenene cafe işletmecilerinin işlerine devam edebilmeleri oldukça zor olacaktır.

Yalnızca İçecek Satarak Devam Etme Düşüncesi

Cafelerde sipariş edilen içecekler yüksek oranda kazanç bırakan ürünlerdir. İçeceklerin üretimleri çok daha düşük maliyetli olmasına rağmen yüksek fiyatlardan alıcı bulur ve cafeler için oldukça önemlidir. Ancak cafelerin konumu, kullanılan cafe adisyon sistemi ya da müşteri potansiyeli ne olursa olsun içecekler tek başına bir işletmenin devamını sağlayabilecek kapasitede değildir. Bu sebeple de cafe işletme rehberiolarak sunulan bilgiler arasında katı gıdaların kesinlikle misafirlere seçenek olarak sunulmasının gerekli olduğu belirtilmektedir.

Cafelerde sunulacak olan katı gıdalarda ise herhangi bir sınırlamanın olup olmaması konusunda kesin yargılara varmak çok mümkün olmaz. Genel olarak kısa sürede üretilip kolayca tüketilebilen ürünlerin tercih edilmesi çok doğru bir hamle olacaktır. Ana yemek statüsünde yer alan ürünler de cafelerde sunulabilir ancak bunlar için özel ustaların ve mutfak ekipmanlarının kullanımı gerekir. Müşterilerin talep edecekleri ürünlerin iyi analiz edilmesi ve bu şekilde bir düzen kurulması doğru olacaktır. Ana yeme kategorisine giren yemeklerin hiç tercih edilmemesi de mantıklı bir seçenek olabilir.

Ziyanın Doğru Şekilde Analiz Edilmesi

Cafelerde ne kadar dikkat edilirse edilsin yüksek oranda ziyan olan gıda malzemeleri olmaktadır. Bu ziyan olan gıda malzemelerini engellemek adına atılan adımlar cafeler için çok ciddi bir zarara sebep olabilir. Özellikle mutfak için satın alınan ancak sipariş gelmediği için kalan ürünler sorun yaratmaktadır. Mutfakta dünden kalan ürünler varken yenisi sipariş edilmediğinde bayat ürün misafirlere gitmeye başlar ve ilk sorun kendisini gösterir.

Mutfaklara alınan malzemelerde gereğinden çok daha az sipariş edilmesi durumunda misafirlerin menüden istedikleri ürünleri tedarik edebilecek malzeme kalmayabilir. Menüde bulunan ancak misafirlere sunulamayan ürünler her zaman çok büyük bir problem anlamına gelir. Bu sorunun kesinlikle yaşanmaması gerekirken en doğru tercih özel bir cafe yazılımı kullanmaktadır.