Barkodlu Satış Programı İle Satış Daha Karlı

Marketler ve perakende işletmecilerde ürünlerin satışının gerçekleştirilmesi için ürünün öncelikle stoklara girmesi, sonrasında fiyatlandırılması ve raflara gelerek satışa sunulması gerekir. Bu sistematik içerisinde sorunsuz bir işleyiş elde etmek açısından son teknoloji ile üretilmiş barkodlu satış programı kullanımı tercih edilebilir. Bu sayede hem sorunsuz bir satış trafiği hem de karlı bir satış sonucu elde etmek mümkün olacaktır.

GoPOS tarafından geliştirilen yazılımlar arasında restoran otomasyon sistemi gibi örnekler bulunmasıyla birlikte barkod sistemi için de önemli yazılımlar yer almaktadır. Bu yazılımlar, bilgisayar ile bağlantılı şekilde çalışırken, ürün takibi, stok yönetimi, ürün satış işlemleri ve kasa gibi işlevleri bir arada bulundurur. Ayrıca barkod sistemi bağlantılı şekilde pos sistemi ile birlikte de çalıştığı için ürünün satışında ödeme yöntemlerinin de daha kolay ve güvenilir olmasını sağlamaktadır.

Satış Avantajı İçin Barkodlu Satış Programı

İşletmede her zaman en temel amaçlardan birisi, satışın daha karlı sonuçlanmasıdır. Bu amaca bağlı olarak ürünün alış fiyatı, raf ömrü, satış potansiyeli ve satış fiyatı arasındaki ilişkiden yararlanılır. Bu durumda da belirtilen tüm bu kıstasların her zaman takip altında bulunması önemlidir. Kağıt kalem hesabı ile veya bilgisayar üzerindeki farklı yazılımlar ile bu takibi gerçekleştirmek yerine daha pratik bir noktada barkodlu satış programı istediğiniz bu ilişkiyi size her an oluşturabilir.

Bir market işletmesinde veya bir pastane içerisinde barkodlu satış programı kullanıldığında, ürün işletmede satışa sunulmadan önce maliyeti, alış fiyatı, kar oranı, satış fiyatı ve sunulan ürün adedi gibi her ayrıntı sisteme kaydedilir. Genellikle belirli bir vade içerisinde belirli bir sayının elde edilmesi ile satışta karlılık sağlanırken, barkodlu satış programı sayesinde bu kıstaslar ile yapılan satış karşılaştırıldığında bir rapor elde edilebilir. Bu rapor, satıştaki kar ve zarar anlarınızı daha net görmenizi ve daha fazla kar elde etmenizi ya da karşılaştığınız zararı durdurmanızı sağlar.

Daha Fazla Satış İçin Barkodlu Satış Programı Avantajı

İşletmelerde barkodlu satış programı kullanıldığında, bir ürünün sisteme girdiği andan belirli bir ana kadar ne kadar satıldığı ve ne kadar kazandırdığı rahatlıkla görülebilir. Çünkü barkod sistemi aynı zamanda stok yönetimi ile bağlantılı şekilde çalışır ve şubeli işletmelerde dahi tüm şubelerdeki satışları bir arada görme imkanı sağlar. Bu sayede örnek olarak bir ayakkabı mağazasında hangi ayakkabının daha fazla satıldığı ve daha fazla kazandırdığı ya da hangi ürünün daha fazla ön plana çıkarılması gerektiği belirlenebilir. 

İşletmelerde barkodlu satış programı sayesinde raporlar, analizler, satış rakamları, stok izleme avantajları gibi noktalar takip edilerek, ürün kampanyaları ve satış stratejileri gerçekleştirilebilir. Örneğin, iyi sürüm sağlayan ve satışı yüksek olan bir ürün kalemini ön plana çıkararak, daha fazla satılması için kampanya yapabilir, fiyat indirimleri oluşturabilir ve daha fazla kar ile satış gerçekleştirebilirsiniz.